Drill This

Last day of the month, and I cannot tell you where it went for the life of me, but tomorrow will be March 1st.  The windy month on the high plains.

The “hot topic” this weekend seemed to be the Oscars (what a yawner that turned out to be, we did about ten minutes of that and then click!) and the price of motor fuel.

I remember when I turned forty (which was awhile ago) I got to thinking about my life, and where it was.  At that juncture in time, I was making roughly twice what my father and my mother were making (combined) when they turned forty. But my buying power was diminished something like five times. So, the “good ole days” are or were, not necessarily that good.

Now days, my money doesn’t even slow down when it gets to me. I always have more month than money. Not that I am complaining, far from it, I live a good life, despite it all. I am just commenting.

This morning I arose from my comfortable bed, washed my hands in hot water, made a pot of coffee and started my day. A lot of folks around the world were not afforded that luxury.

I am doing alright.

Diesel went up in price .28 cents in ONE DAY over the weekend, now anyone want to tell me why?  None of this makes any kind of sense anymore, it is almost if the inmates are now running the asylum.  There are two things in this country that are NOT in short supply, one of them is greed, and the other is Bull S*** which is mainly emanating from Washington D.C..

Stop buying it, let them EAT IT and see what transpires.  They cannot STORE IT FOREVER.  I am or have been, for a month or two, buying $20-$50 a week and that is it.  Just what I need, now I know a lot of you have to purchase more, and you have my sympathy, but that is all I NEED to get by.  As long as demand stays high, pricing will reflect that, seems to be a rule of life in this country.

A friend of mine, she works at Walmart on the weekends, she told me a lady came in and bought 8 bags of coffee!  When asked why she was doing this, she offered up this … “It is going to $15 a bag, better get it while you still can.”  Where do people get information like this?  Give me some room to breathe, I am trying to find something amusing in the absurdity of it all, but it is albeit, coming to me very slowly. And it is just not the price of oil setting me off this morning, it is the price of virtually everything (which is basically tied to oil anyway).

The price of everything these days astounds me.

Gasoline and diesel for that matter are actually cheap, it is just the way or manner in which one would look at it. Or it could possibly be, that everything else is so expensive, it MAKES gasoline appear that way. Here is a list of items that could be purchased by the gallon: This makes one think, and also puts things in perspective to other things we buy.

Diet Snapple 16 oz $1.29 — ($10.32 per gallon)
Tube of tooth paste —($4) people that brush their teeth live longer, Madison Avenue.
Lipton Ice Tea 16 oz $1.19 — ($9.52 per gallon)
Gatorade 20 oz $1.59 — ($10.17 per gallon)
Dunkin’ Donuts coffee, 12oz. — ($7.46)
Ocean Spray 16 oz $1.25 — ($10.00 per gallon)
Brake Fluid 12 oz $3.15 — ($33.60 per gallon)
Box of Cheerios $3.38, Honey-Nuts are more, $4.12
Honey Nuts? I don’t get that at all, kind like Chicken McNuggets, what part of the chicken is that, exactly?  Don’t even get me started on this Buffalo Wings thing.
Vick’s Nyquil 6 oz $8.35 — ($178.13 per gallon)
Pepto Bismol 4 oz $3.85 — ($123.20 per gallon)
Whiteout 7 oz $1.39 — ($25.42 per gallon)
Cheap off brand Orange Juice, $4.00 — Minute Made $5.78
Scope 1.5 oz $0.99 — ($84.48 per gallon)
Box of depends, 20, $4.38 (for the bad days)

And this is the REAL KICKER… Evian water 9 oz $1.49 —($21.19 per gallon! $21.19 for WATER and the buyer doesn’t even know the source (Evian spelled backwards is Naive).  Ever wonder why printers are so cheap? So they have you hooked for the ink. Someone calculated the cost of the ink at (you won’t believe it) $5,200.00 a gal.

Five thousand two hundred dollars for ink, unbelievable. So, if you find yourself at the Root N Scoot this weekend, at the pump filling up, be glad your car doesn’t run on water, Scope, or Whiteout, Pepto Bismol, Nyquil or God forbid, Printer Ink!

There you go! The next time the kids drop by to stick their feet under the table and visit awhile, and that inquisitive baby will ask all the questions, you will have some of the answers.

Stuff like: “Grandpa, has a candy bar always cost $20.00? When did we start heating our homes with pig manure?”

You will know what to say …

OOO

Cartoon courtesy of American Progress Online.

One thought on “Drill This

  1. The reason everything is going up is because there is only as much “everything” as there ever was. However, the Federal Reserve is creating over a trillion dollars per year out of thin air and loaning it to the government, which then spends it and all those new dollars chasing the same number of “everything” results in inflation. Sad, but true.

    Like

Comments are closed.